Projekt sboru Církve československé

Do soutěže na kostel Československé církve se sešly návrhy hlavně místních stavitelů a projektantů: Rudolfa Janského, stavitelů Václava a Františka Capouškových z Hradce Králové, Jana Eckerta,  Celestýna Jiráska a blíže dnes neznámého Richtera. 

Všechny návrhy počítaly s konstrukcí cihlové pravoúhlé zdi a v pravoúhlém řešení byl důraz kladen na vnější vzhled stavby z hledisek dekorativního a estetického směřování. Všechny střechy na projektech byly vysoké, sedlové. Početné varianty návrhů ukázaly, že bezvýchodností navrhovaných řešení je jejich uměle hledaný estetizující eklektismus a historismus.

K architektu Jindřichu Freiwaldovi se záměr výstavby areálu Církve československé dostal z přímého podnětu předsedy Rady starších Čeňka Dubce, který jako Freiwaldův přítel dokázal obhájit a vysvětlit Freiwaldovo chápání architektury uskutečněné při výstavbě spořitelny v Novém Městě nad. Metují. 

Řešení architekta Jindřicha Freiwalda mělo zcela jinou názorovou a hodnotovou dimenzi. Úkol zpracovat důstojný prostor pro působení Československé církve byl pro něj příležitostí uplatnit svůj aktuální a kreativní názor na architekturu, všeobecný přehled a informovanost v oboru.

Projekt sboru i fary zpracoval se zvláštním porozuměním pro potřeby Církve československé. Akceptoval skromné finanční možnosti, ale neustoupil ze své úrovně. Architektonicky prostá konstruktivistická stavba se stala jednou z dominant nově vznikající Masarykovy čtvrti. 

První bohoslužby sloužil ve sboru 8. října 1933 farář Bohumil Dlattla. Slavnostně byl sbor předán do užívání za účasti patriarchy Gustava Adolfa Procházky a královéhradeckého biskupa Stanislava Kordule dne 10. června 1934. Stavba byla oceněna Svazem inženýrů a architektů jako nejlepší sakrální stavba roku.

V roce 2012 byla budova sboru vyhlášena kulturní památkou.

Husův sbor [online]. [cit. 2023-06-20]. Dostupné z: https://www.novemestonm.cz/turistika/pamatky/kostely-a-kaple/husuv-sbor/

SKALICKÝ, Alexandr, st. Jindřich Freiwald, Husův sbor církve československé hustitské v Novém Městě nad Metují.  In: Stopami dějin Náchodska: sborník Státního okresního archivu Náchod. Sv. 12. Náchod: Státní okresní archiv Náchod, 2008, s. 335-338. ISBN 978-80-86676-06-7.

Přejít nahoru